Kiedy strona może złożyć wnioski dowodowe
Uprawnienie strony do zgłoszenia żądania przeprowadzenia dowodu podlega ograniczeniom, natomiast organ powinien każdorazowo rozważyć żądanie przeprowadzenia dowodu.
W świetle Kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy.
Ile zasadności
Przepisy przyznają organowi w tym zakresie swobodę. Może on w każdym stadium postępowania zmienić, uzupełnić lub uchylić swoje postanowienie dotyczące przeprowadzenia dowodu.
Fakty powszechnie znane (np. wojna, powódź) oraz fakty znane organowi z urzędu (toczące się inne postępowanie) nie wymagają dowodu. W tym przypadku fakty znane organowi z urzędu zostaną zakomunikowane stronie.
Nie ulega wątpliwości, że obowiązek gromadzenia dowodów spoczywa na organie, ale jednocześnie organ ten nie może poszukiwać dowodów na okoliczności przeciwne do już wynikających z posiadanych dowodów. Tak będzie w sytuacji kwestionowania przez stronę nie tyle zebranych samych dowodów, ale wysnutych z nich wniosków przez organ. Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 78 § 2 K.p.a. strona ma również prawo do składania wniosków dowodowych, a organ nie może odmówić ich przeprowadzenia, jeżeli dotyczą okoliczności istotnych dla sprawy.
Współpraca strony z organem nie może polegać wyłącznie na kwestionowaniu ustaleń organu bez przedstawienia konkretnych przeciwdowodów. Tak będzie w przypadku kwestionowania, np. ekspertyzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta